
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 609.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Dielectric | C0G (NP0) |
| Packaging | Reel |
Stock: 23018
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.03129 | $0.31290 |
| 50 | $0.02727 | $1.36350 |
| 100 | $0.02376 | $2.37600 |
| 500 | $0.01752 | $8.76000 |
| 1000 | $0.01624 | $16.24000 |
| 3000 | $0.01563 | $46.89000 |
| 5000 | $0.01505 | $75.25000 |
| 10000 | $0.01317 | $131.70000 |
